דיספגיה

מהי דיספגיה?

דיספגיה (הפרעת בליעה) מתארת מצב של הפרעה בתהליך הבליעה, היכולה להתבטא בקושי בבליעת נוזלים, קושי בבליעת מוצקים או הפרעה משולבת את שני המרקמים. ישנם שני סוגים של דיספגיה: הפרעה שמקורה בלוע , ומקשה על מזונות מוצקים ונוזלים מהרגע הראשון של תהליך הבליעה. במקרים חמורים עלולים לסבול מכך שמהמזון יעבור לקנה הנשימה, ובכך יחנוק את המטופל.
הסוג השני הוא דיספגיה בוושט. במקרה זה, תהליך הבליעה מצליח לקחת מזון מוצק ונוזלי מעבר ללוע, אך קשיים מופיעים כאשר הם יורדים בוושט. במקרים חמורים יתכנו הקאות המונעות לחלוטין תזונה.

קושי בבליעה מופיע בגיל המבוגר. 13% מכלל בני 65 ומעלה סובלים מקושי בבליעה ו-51% מקשישים מאושפזים סובלים מהפרעה זו. השכיחות הגבוהה ביותר מופיעה אצל חולים מבוגרים עם מחלות נוירולוגיות והיא עולה עם העלייה בגיל.

הסיבות לדיספגיה

השרירים והעצבים שעוזרים להעביר אוכל דרך הגרון והוושט אינם פועלים היטב. זה יכול לקרות:

  • לאחר שבץ או מוח או פגיעה בחוט שדרה.
  • בעיות מסוימות במערכת העצבים, כגון תסמונת דחייה , טרשת נפוצה , ניוון שרירים או פרקינסון .
  • בעיה במערכת החיסונית שגורמת נפיחות (או דלקת ) וחולשה, כמו פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס .
    עווית בוושט. המשמעות היא ששרירי הוושט מתכווצים לפתע. לעיתים הדבר יכול למנוע מזון להגיע לקיבה.
  •  סקלרודרמה . במקרה של מצב זה, רקמות הוושט מתקשות וצרות. סקלרודרמה יכולה גם להחליש את שריר הושט התחתון, מה שעלול לגרום לחזרת חומצות הקיבה לאזור הגרון והפה.

משהו חוסם את הגרון או הושט. זה יכול לקרות:

  • ריפלוקס במערכת העיכול (GERD) . כאשר חומצת הקיבה נסוגה באופן קבוע לוושט, היא עלולה לגרום לכיבים בוושט, אשר בתורו עלולה לגרום להצטלקות. צלקות אלה יכולות לצמצם את הוושט.
  • דלקת בוושט. זה יכול להיגרם כתוצאה מבעיות שונות, כגון גרימת GERD או זיהום או אם כדור נתקע בוושט. זה יכול להיגרם גם כתוצאה מתגובה אלרגית למזון או לדברים באוויר.
  • שקיות קטנות בדפנות הוושט או הגרון.
  • גידולים בוושט – יכולים להיות סרטניים או לא סרטניים.

כמו כן יובש בפה יכול להחמיר את הדיספגיה: ייתכן שלא יהיה מספיק רוק בכדי לגרום לאוכל לעבור מהפה דרך הוושט שלך. יובש בפה יכול להיגרם כתוצאה מתרופות או בעיה בריאותית אחרת.

מה הסכנות? למה חשוב לאבחן את הבעיה?

מי שסובל מדיספגיה נמצא בסיכון של כניסה של מזון לקנה הנשימה והריאות שגורמות לשיעול, חנק ולדלקות ראיה. בעקבות הקושי באכילה והשתייה, צריכת המזון יורדת ועלולים להתפתח תת תזונה והתייבשות. במקרים כאלה ידרשו העשרות תזונתיות המותאמות במרקם מתאים המסייע בצריכת המזון.

דלקת ריאות – כניסת מזון או נוזלים לדרכי הנשימה כשמנסים לבלוע עלולים לגרום לדלקת ריאות מכיוון שחיידקים יכולים להיכנס לריאות עם אוכל.

דיספגיה – מה הסימנים הבולטים?

כאב בבליעה (אודינופגיה), חוסר יכולת לבלוע, הרגשה שמזון נתקע בגרון, צרבת תכופה,מזון או חומצת קיבה עולים לגרון, ירידה פתאומית במשקל, צורך לחתוך אוכל לחתיכות קטנות יותר או להימנע ממזונות מסוימים בגלל בעיות בליעה, שיעול בזמן האכילה או בזמן שתייה הוא אחד הסימנים הבולטים לסכנה לבעיות בליעה ולאספירציה. חשוב לציין שלעיתים השיעול עלול להופיע גם מספר דקות אחרי הארוחה. אולם ישנם מקרים בהם המטופל עלול להתאפיין באספירציות שקטות, ללא הופעת שיעול. מקרים אלה יותר קשים לזיהוי.

מכיוון שיש מגוון גורמים לדיספגיה, רופא יצטרך לאבחן את הבעיה. גם כאשר מדובר במקרה קל של דיספגיה, חייבים לדעת מדוע ההפרעה מתרחשת ומהו הטיפול היעיל ביותר וכל זאת כדי להימנע ממצבים רפואיים חמורים יותר.

כיצד ניתן להקל על תופעת הפרעת בליעה?

כדי למנוע סכנות מקשיי בליעה,  ניתן לשנות את מרקם המזון בתפריט למרקם המתאים ולהסמיך נוזלים למרקם סמיך יותר. מרקם המזון והשתייה יקבע ע"י קלינאית תקשורת.

מוצרי איזי ליין שמתאימים למצב של קושי בבליעה דיספגיה

איזי טיקנר – מסמיך נוזלים. אבקה מסיסה, ללא טעם, המסמיכה כל נוזל (חם וקר) ומאפשר לסובלים מקושי בבליעה לשמור על תפריט מאוזן ומגוון. ניתן לערבב עם מים, מיץ, קפה, מרק, רסק תפוחים ועוד.

אנין – אבקה להכנת פודינג עשיר בקלוריות וחלבון המתאים לסובלים מקושי בבליעת נוזלים וזקוקים להעשרת התפריט היומי.

אנריצ' – מעדן פרווה סמיך, מוכן לאכילה, עשיר קלוריות וחלבון.

דיספגיה אצל תינוקות וילדים

ישנם סימנים אליהם ההורים צריכים לשים לב, מכיוון שילדים אינם יכולים להסביר את שקשה להם בבליעת מזון, על ההורים להיות מודעים לכמה תופעות:

דחיית מזון מוצק.
מתח בגוף בזמן האכילה.
קשיי נשימה, שיעול והקאות בזמן האכילה.
ירידה במשקל.

במקרים כאלה יש לפנות להתייעצות רפואית.

המוצר נוסף בהצלחה לעגלת הקניות
המוצר נוסף בהצלחה לרשימת המשאלות