דיספגיה

מהי דיספגיה?

דיספגיה (הפרעת בליעה) מתארת מצב של הפרעה בתהליך הבליעה. מצב זה יכול להתבטא בקושי בבליעת נוזלים, קושי בבליעת מוצקים או בהפרעה המשלבת את שני המרקמים. ישנם שני סוגים של דיספגיה: הפרעה שמקורה בלוע ומקשה על מזונות מוצקים ונוזלים מהרגע הראשון של תהליך הבליעה. במקרים חמורים עלולים לסבול מכך שמהמזון יעבור לקנה הנשימה, ובכך יחנוק את המטופל.
הסוג השני הוא דיספגיה
המערבת את הוושט. במקרה זה, תהליך הבליעה עובר בהצלחה את הלוע אך מופיעים קשיים כאשר הם יורדים בוושט. במקרים חמורים יתכנו הקאות המונעות לחלוטין אכילה.

קושי בבליעה מופיע לרוב בגיל המבוגר כ- 13% מכלל בני 65 ומעלה סובלים מקושי בבליעה וכ-51% מהקשישים המאושפזים סובלים מהפרעה זו. השכיחות הגבוהה ביותר מופיעה אצל חולים מבוגרים עם מחלות נוירולוגיות והיא עולה עם העלייה בגיל.

הסיבות לדיספגיה

השרירים והעצבים שעוזרים להעביר אוכל דרך הגרון והוושט אינם פועלים היטב. זה יכול לקרות:

  • לאחר שבץ מוחי או פגיעה בחוט שדרה.
  • בעיות מסוימות במערכת העצבים, כגון תסמונת דחייה, טרשת נפוצה, ניוון שרירים או פרקינסון .
  • בעיה במערכת החיסונית שגורמת נפיחות (או דלקת) וחולשה, כמו פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס .
  • עווית בוושט שיכול להתבטא בכך ששרירי הוושט מתכווצים לפתע. לעיתים הדבר יכול למנוע ממזון להגיע לקיבה.
  • סקלרודרמה בו רקמות הוושט מתקשות וצרות. סקלרודרמה יכולה גם להחליש את שריר הושט התחתון, מה שעלול לגרום להחזרת חומצות הקיבה לאזור הגרון והפה.

חסימה בגרון או בושט במצבים דוגמת:

  • ריפלוקס במערכת העיכול (GERD) כאשר חומצת הקיבה נסוגה באופן קבוע לוושט ובכך היא עלולה לגרום לכיבים בוושט ולצלקות. צלקות אלה יכולות לצמצם את הוושט.
  • דלקת בוושט יכולה להיגרם כתוצאה מבעיות שונות, כגון GERD או זיהום. מצב זה יכול להיגרם גם כתוצאה מתגובה אלרגית למזון או לדברים באוויר.
  • שקיות קטנות בדפנות הוושט או הגרון.
  • גידולים בוושט – יכולים להיות סרטניים או לא סרטניים.

כמו כן יובש בפה יכול להחמיר את הדיספגיה. במצב זה ייתכן שלא יהיה מספיק רוק בכדי לגרום לאוכל לעבור מהפה לוושט והלאה. יובש בפה יכול להיגרם כתוצאה מלקיחת תרופות או מבעיה בריאותית אחרת.

מה הסכנות? למה חשוב לאבחן את הבעיה?

מי שסובל מדיספגיה נמצא בסיכון של כניסה של מזון לקנה הנשימה והריאות שגורמות לשיעול, חנק ולדלקות ראיה. בעקבות הקושי באכילה והשתייה, צריכת המזון יורדת ועלולים להתפתח תת תזונה והתייבשות. במקרים כאלה ידרשו העשרות תזונתיות המותאמות במרקם ומסייעות בצריכת המזון.

סכנה מהותית היא היווצרות דלקת ריאות כתוצאה מכניסת מזון או נוזלים לדרכי הנשימה כשמנסים לבלוע.

דיספגיה – מה הסימנים הבולטים?

כאב בבליעה (אודינופגיה), חוסר יכולת לבלוע, הרגשה שמזון נתקע בגרון, צרבות תכופות ,מזון או חומצת קיבה שעולים לגרון, ירידה פתאומית במשקל, צורך לחתוך אוכל לחתיכות קטנות יותר או להימנע ממזונות מסוימים בגלל בעיות בליעה, שיעול בזמן האכילה או בזמן שתייה הוא אחד הסימנים הבולטים לסכנה לבעיות בליעה ולאספירציה. חשוב לציין שלעיתים השיעול עלול להופיע גם מספר דקות אחרי הארוחה. למרות זאת ישנם מקרים בהם המטופל עלול להתאפיין באספירציות שקטות, ללא הופעת שיעול. מקרים אלה יותר קשים לזיהוי.

מכיוון שיש מגוון גורמים לדיספגיה, רופא וקלינאי תקשורת יצטרכו לאבחן את הבעיה. גם כאשר מדובר במקרה קל של דיספגיה, חייבים לדעת מדוע ההפרעה מתרחשת ומהו הטיפול היעיל ביותר וכל זאת כדי להימנע ממצבים רפואיים חמורים יותר.

כיצד ניתן להקל על תופעת הפרעת בליעה?

כדי למנוע סכנות הנובעות מהקושי בבליעה ניתן לשנות את מרקם המזון בתפריט למרקם המתאים ולהסמיך נוזלים למרקם סמיך יותר. מרקם המזון והשתייה יקבע ע"י קלינאית תקשורת.

מוצרי איזי ליין שמתאימים למצב של קושי בבליעה דיספגיה

איזי טיקנר – מסמיך נוזלים. אבקה מסיסה, ללא טעם, המסמיכה כל נוזל (חם וקר) ומאפשרת לסובלים מקושי בבליעה לשמור על תפריט מאוזן ומגוון. ניתן לערבב עם מים, מיץ, קפה, מרק, רסק תפוחים ועוד.

אנין – אבקה להכנת פודינג עשיר בקלוריות וחלבון המתאים לסובלים מקושי בבליעת נוזלים וזקוקים להעשרת התפריט היומי. רמת הסמכה כבדה לפי הוראות ההכנה (רמת IDDSI 4).

סטרינג – מסמיך נוזלים חדש מבוסס על סיבים.

פתרונות העשרה נוזליים מותאמים ל- IDDSI (רמות הסמכה משתנות):

איזי פייבר –  במרקם דליל (רמת IDDSI – 0) מזון ייעודי איזוטוני המספק תזונה מלאה, מאוזנת הכוללת גם סיבים תזונתיים. מתאים להזנה כולית דרך צינורית או כהשלמה לתפריט היומי. נכלל בסל התרופות במספר התוויות.

איזי דיילי – בסמיכות קלה מאוד (רמת IDDSI – 1) מזון ייעודי מרוכז חלקית, מספק תזונה מלאה עשירה בחלבון, מאוזנת ודלת שארית. מתאים להזנה כולית דרך צינורית או כהשלמה לתפריט היומי. נכלל בסל התרופות במספר התוויות.

איזי דרינק – בסמיכות קלה מאוד (רמת IDDSI – 1) משקה העשרה פרווה על בסיס חלבון סויה, דל שארית בתוספת ויטמינים ומינרלים. נכלל בסל התרופות במספר התוויות.

איזי מילק 2 – בסמיכות קלה (רמת IDDSI – 2) מזון ייעודי מרוכז המספק תזונה מלאה, מאוזנת הכוללת גם סיבים תזונתיים. מתאים להזנה כולית דרך צינורית או כהשלמה לתפריט היומי. נכלל בסל התרופות במספר התוויות.

DM line – במרקם דליל (רמת IDDSI – 0) מזון ייעודי מרוכז חלקית מיועד להזנה מלאה או השלמה לתפריט היומי, מכיל סיבים תזונתיים ופחמימה מסוג  איזומלטולוז בעלת אינדקס גליקמי נמוך.

 

דיספגיה אצל תינוקות וילדים

ישנם סימנים אליהם ההורים צריכים לשים לב, מכיוון שילדים אינם יכולים להסביר את שקשה להם בבליעת המזון. לכן על ההורים להיות מודעים לכמה תופעות:

דחיית מזון מוצק.
מתח בגוף בזמן האכילה.
קשיי נשימה, שיעול והקאות בזמן האכילה.
ירידה במשקל.

במקרים כאלה יש לפנות להתייעצות רפואית.

למעבר למתכונים לחץ כאן

דיספגיה
המוצר נוסף בהצלחה לעגלת הקניות
המוצר נוסף בהצלחה לרשימת המשאלות
בודק...