חשיבות הטיפול התזונתי בחולי סרטן

סרטן

סרטן הוא שם כולל לקבוצת מחלות המאפיינות ע"י גידול בלתי מבוקר של תאים באיברים ורקמות שונות בגוף. ישנם למעלה מ-200 סוגי סרטן שונים המוכרים בעולם הרפואה. סוגים אלו נבדלים בקצב התפתחות שונה וכן בתופעות הגופניות להם הם גורמים ועוד.

סרטן הינו בין הגורמים המובילים לתמותה ברחבי העולם וישראל אינה יוצאת דופן. מנתוני משרד הבריאות בשנת 2016 אובחנו כ-30,000 מטופלים עם גידול סרטני.

סוגי הסרטן השכיחים בישראל הינם סרטן הריאה, סרטן המעי הגס, סרטן הלבלב, סרטן הערמונית וסרטן שלפוחית השתן. למרות שיעורי התחלואה הגבוהים בארץ, שיעורי התמותה הינם נמוכים. ישראל מדורגת במקום ה 90 בעולם במדדי התמותה מסרטן וזאת על פי סקר Globocan שנערך בשנת 2018. ניתן להסביר נתונים אלו בזכות בדיקות הסקר המאפשרות אבחון מוקדם, שיפור הטיפולים הקיימים (כימותרפיה, הקרנות, ניתוחים וכו') ופיתוח טיפולים חדישים המותאמים באופן אישי למטופל וסוג הסרטן שאובחן. כל אלו מובילים לשיעור ריפוי גבוהים יותר.

מדוע הטיפול התזונתי כל כך חשוב בחולי סרטן?

ישנה חשיבות גדולה מאוד לשמור על תזונה נאותה ומשקל תקין בקרב חולי סרטן. תזונה זו צריכה להיות מותאמת לצרכים של כל מטופל באופן פרטני. מחקרים מעידים כי איבוד של כ 10% ממשקל הגוף מהווה מדד היכול לנבא ירידה בסיכויי ההישרדות ממחלת הסרטן. לכן חשוב מאוד לשמור על משקל תקין עוד עם האבחון הראשוני. כל זאת למרות העובדה שמטופלים רבים סובלים מתופעות לוואי רבות וקשות כתוצאה מהטיפוליים השונים אותם הם מקבלים.

תופעות לוואי שכיחות כמו פגיעה בריריות הפה (בעיקר בהקרנות באזור הראש, צוואר והחזה), בעיות בליעה, פצעים בחלל הפה, ירידה בתאבון, שלשולים, בחילות ,הקאות, קשיים בספיגה של רכיבי מזון שונים, שינוי בתחושת הטעם ותחושת מלאות לאחר אכילה מועטה. כל אלה גורמים לתת תזונה ומשפיעים על המצב הבריאותי של המטופלים.

כיצד ניתן לעזור ולשפר את המצב התזונתי של המטופל?

הגישה המקפידה על טיפול תזונתי מותאם אישית מאפשר להתגבר על חלק משמעותי מתופעות הלוואי האופייניות לואי סרטן. כאמור במקרים רבים המטופל יתקשה לצרוך את כל אבות המזון, הויטמינים והמינרלים הדרושים לו. במצב זה הצוות המקצועי ימליץ להיעזר במזון רפואי. מזון זה יכול לספק תזונה מלאה מאוזנת המוגשת בצורה נוזלית בתור משקה.

חברת אזי ליין מתמחה בפיתוח וייצור מגוון בפתרונות תזונתיים יעילים הנותנים מענה תזונתי רחב לחולי סרטן דוגמת:
איזי מילק 2 מזון להזנה מלאה או כהשלמה לתפריט היומי, מרוכז במיוחד המספק
500  קק"ל באריזה קטנה של 250 מ"ל. האיזי מילק 2 הינו במתיקות מופחתת ובטעימות גבוהה.

DM line – בסמיכות (IDDSI) מזון ייעודי מרוכז חלקית מיועד להזנה מלאה או השלמה לתפריט היומי, מכיל סיבים תזונתיים ופחמימה מסוג  איזומלטולוז בעלת אינדקס גליקמי נמוך .

איזי דרינק – משקה העשרה פרווה על בסיס חלבון סויה, בתוספת ויטמינים ומינרלים. בנפח מצומצם של 250 מל' ניתן לקבל 350 קק"ל ו 14 גרם חלבון.

איזי פייבר – מזון מלא ומאוזן בתוספת סיבים בטעם ניטרלי. מתאים לחולים המעדיפים העשרות בטעימות עדינה.

איזי דייילי – מזון ייעודי מרוכז חלקית, מספק תזונה מלאה עשירה בחלבון, מאוזנת ודלת שארית. מתאים להזנה כולית דרך צינורית או כהשלמה לתפריט היומי. נכלל בסל התרופות במספר התוויות.

DM line מזון ייעודי מרוכז חלקית, עשיר בחלבון וקלוריות, בתוספת סיבים תזונתיים והרכב פחמימות ייחודי, במטופלים הנזקקים לאיזון הסוכר בדם. מתאים כהזנה כולית או כהשלמה לתפריט היומי.

אנין – אבקה להכנת פודינג עשיר בקלוריות וחלבון.

חברת איזי ליין מספקת מוצרים נוספים היכולים להתאים לחולי סרטן הן בצורת אבקה והן בצורה נוזלית.

מומלץ לשלב בתפריט היומי יומי, מגוון אבקות מועשרות בחלבון וקלוריות. את האבקות ניתן לערבב עם מגוון מזונות כולל משקאות אותם המטופל רגיל לשתות. לדוגמא איזי שייק ו – מייד דיי.

שימוש במוצרים אלו תורם להשגת תזונה מאוזנת וייצוב משקל המטופל כיוון שהם מרוכזים ובעלי טעימות גבוהה.

יש להיוועץ עם איש מקצוע-דוגמת רופא או דיאטנ/ית קליני/ת על מנת לבחור את המוצר המתאים ביותר למצבו התזונתי והבריאותי של כל מטופל.

מוזמנים לקרוא: תזונה לחולי סרטן

לסרטון על הזנה אנטרלית לחץ כאן 

המוצר נוסף בהצלחה לעגלת הקניות
המוצר נוסף בהצלחה לרשימת המשאלות
בודק...